Eleştiri: A Single Man | Kültür&Sanat

Kültür-Sanat Editörü tarafından yazıldı. Aktif .

SİZ HİÇ SEVDİĞİNİZ BİRİNİ KAYBETTİNİZ Mİ? :

A SINGLE MAN

Siz hiç sevdiğiniz birini kaybettiniz mi? Hiç sabahları uyandığınızda güne devam etmek için kendinizi zorladınız mı? Her sabah tekrardan nefes almanız gerektiğini kendinize hatırlattınız mı?

Şayet bunları yaşamadıysanız hem çok şanslı hem de çok şanssızsınız. Şanslısınız zira böylesine büyük bir acının ne olduğunu bilmiyorsunuz. Şanssızsınız zira o acıyı çektiren büyük sevgiyi de tatmamışsınız. Hayatın içinde birini sevmek oldukça zordur ama bundan daha zor olan sevdiğiniz kişiyi kaybetmektir.

Ünlü modacı Tom Ford’un Christopher Isherwood’un aynı isimli romanından sinemaya uyarladığı Tek Başına Bir Adam (A Single Man) 16 yıl boyunca birlikte olduğu partneri Jim’i trafik kazasında kaybeden İngilizce Profesörü George Falconer’in bir gününü anlatıyor.

8 ay önce sevdiği adamı  trafik kazasında kaybeden George o zamandan beri her sabah kendisini güne hazırlamak için biraz daha zorlanmaktadır. Ancak sabah hazırlıkları tamamlandığı zaman düzgün kıyafetleri, klas duruşuyla adeta yüzüne bir maske takmakta ve güne devam etmektedir.

George’un tek yakın arkadaşı bir zamanlar bir ilişki de yaşadığı Charlotte’dır. Charlotte kocasından boşanmış, alkole biraz düşkün ve yıllar önce George ile yaşadığı ilişkiyi unutamamış bir kadındır. George hayatını değiştirecek bir güne kendisini hazırlarken Charlotte da tekrar George ile birlikte olabileceğini düşünmektedir.

Isherwood’un sinemaya uyarlanması  hayli zor olan kitabını başarıyla senaryolaştıran ve yöneten Tom Ford işin altından kalkmış gibi gözüküyor. Madonna’nın verdiği bir partide tanıştığı Colin Firth ile de muhteşem bir iş birliği yapmış. Buna karşın yönetmenin aklındaki ilk isim olan Tom Hanks’in filmde oynasaydı nasıl bir performans sergileyeceği de insanın merakını cezp ediyor.

Firth çoğunlukla yüzüne yakın çekim yapılmasına karşın George karakterini o kadar iyi oynamış ki bu yakın çekimler sayesinde seyirci onun acısını hissediyor. Ayrıca hayatta birine bağlandığı kısa anlarda yüzüne renk gelmesi ve diğer sahnelerde renklerin matlaşması da hem filme hem de Firth’ün oyunculuğuna büyük bir artı sağlamış. Zaten Firth filmdeki başarısı hem kazandığı BAFTA ödülü hem de Oscar adaylığı ile herkese ilan etmişti.

George’un bir günün izlerken özellikle sabah yataktan kalkış sahnesinde söyledikleri akıllara Sevginin Bağladıkları (Sleepless in Seattle) filminde Tom Hanks’in canlandırdığı karakteri getiriyor. Hanks’in hayat verdiği Sam de karısının ölümünün ardından her gün hayata yeniden başlamak için kendisini nasıl zorladığını inanılmaz vurucu bir dilde anlatıyordu.

Sam ve George’a kader ortaklığı  yapan bir diğer film kahramanı ise Can Dostum (Good Will Hunting) filminde gösterdiği performans ile Oscar ödülü de kazanan Robin Williams. O filmde Williams’ın canlandırdığı Dr. Sean Maguire da genç Will’e karısını kaybettikten sonra en çok onunla yaşadığı ufak anları özlediğini anlatıyordu.

George da filmde genç  öğrencisi Kenny Potter (Nicholas Hoult) ile konuşurken bu iki sevdiğini kaybetmiş adamın hislerinin benzerinden bahsediyor. Her ne kadar her ilişkinin dinamikleri farklı da olsa, çok sevdiğiniz birini kaybettiğiniz zaman yaşadığınız acı birbirine oldukça benziyor.

Tom Ford’un eski arkadaşlarından Julian Moore da boşanmış ve hayata tutunmaya çalışan, içten içe eşcinsel ilişkinin normal bir ilişkiden daha iyi olamayacağını düşünen Charlotte rolünde oldukça başarılı.

Filmin kullandığı set ünlü dizi Mad Men’in çekimlerinin yapıldığı yer. Bu yüzden kimi sahneler ve filmdeki dekorlar dizinin hayranlarına yabancı gelmeyecektir. Ayrıca filmin müzikleri de Aşk Zamanı’nda (In the Mood for Love) imzası bulunan Shigeru Umebayashi’ye ait.

Filmde George’un giydiği kostümleri de Ford bizzat kendisi tasarlamış. Charlotte’un evi ve kıyafetleri için ise dönemin bir iki yıl ötesinden ufak eklemeler yapmış.

Siz hiç sevdiğiniz birini kaybettiniz mi? Şayet kaybettiyseniz George’un Sam ve Sean ile paylaştığı  acıyı bilirsiniz. Yok, kaybetmediyseniz umarım onların yaşadığı  kadar büyük bir aşk yaşar ve onu kaybetmeden hayatınızı sürdürürsünüz. 

Online dergiler Online dergiler