Sökülmüş Gömleğin Davası - Aysel Serpil Görgün | Filistin Dosyası

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

SÖKÜLMÜŞ GÖMLEĞİN DAVASI

İsrail, Ortadoğu'nun mikseridir.

Eli kanlı İsrail; çocuk katili İsrail; savaşla beslenen, kana susamış bir devlet: İsrail.
İsrail; öldürmeyi iyi bilen İsrail!

Silah sanayiniz sırtını İsrail'e dayamış da ondan olmasın!? Bu devlet bu işin taciri, bilmeyeniniz var mı?

Depolitik durum analizi:

Uluslararası sularda insani yardım amacıyla çeşitli uyruklardan insanların bulunduğu gemiye saldırıyorsunuz.

Pardon u y a r a r a k saldırıyorsunuz. Adamlar ölüyor. Evet, birileri ölüyor. Evet, 21. yy.da birileri birilerinin attığı kurşunla ölüyor. Siz yattığınız yerde mışıl mışıl uyurken birileri ölmüş.

Sabah kalkmış kanalları gezerken görüyorsunuz. Altta kırmızı yeşil oklar biri piyasalardan bahsediyor. Takım elbiseli beyefendiler toplanıp karara varacaklar, herkes heyecanla bekliyor.

Uluslararası hukuk diyor biri, “…meşruiyetini kaybetti.”. Dile kolay. BM diyorlar. ''Obama'nın tepkisi ne olacak?'' diye büyük puntolarla altyazı geçiyor bir haber kanalı.

İlgi uyandırıyor değil mi?

Oradan biri çıkıyor bir siyaset bilimci, bilmem hangi yabancı ilde doktorasını yapmış. O'nu buraya Yahudi Lobi'si getirdi, kolay mı?

 Ayalon çıkıp basın açıklaması yapıyor, diğeri de mimik analizi... Diplomasi nasıl işleyecek bakalım diyorlar. Bu bir soru cümlesi anlamı taşıyor. 

Yazılar, konuşmalar, kulisler, son dakika haberleri, çeşitli hukuki terimler, dünya dengeleri, ülkelerin kaderleri konuşuluyor. ''Vay be!'' diyorsunuz artı sonsuza yakınsayan envaye çeşit komplo teorilerine. Aslında işin özünde basitacı bir gerçek var.

O insanlar ÖLDÜ.

Merak ettiğim her şeyi bilen bu düzgün giyimli, düzgün diksiyonlu; direksiyon elde vites beşte ülkeler yöneten b i r i l e r i ölen i n s a n l a r ı n ismine bir kez olsun o i n s a n ı düşünerek zihinlerinde yer verecekler mi? Büyük bir devrimde enstrüman olacağı inancıyla eli silahlı b i r i l e r i n i n ambargosunu yıkmaya çalışan i n s a n l a r ı …
Global, politika, denge, kuvvetler, güç, Ortadoğu, para, silah, bloklaşma, konum, lider, hukuk, diplomasi... Hepsinin, her şeyin insana eşit olduğu bir ideoloji var mı, olabilir mi?
Çok fazla kaba belki ama ekranlarda izlediğimiz sökülmüş gömleğin davasıdır.


Politik dinamik analizi:

Ortada bir yanlış olduğu konusunda kimsenin tereddüdü yok fikrimce. Netanyahu hükümeti çıkıp uyarmıştık diyor, üzücü tabi diye de ekliyor. Ortadoğu'nun kolağası olma yolunda kendisine pas verildiğine inanan başbakanımız hükümeti o insanlar bizim onayımızla gitti, yapılan yardımın arkasındayız diyor. Özetle herkes her şeyden haberdar, sorun yok.


Anlaşılamayan bu kriz İsrail'in planlanmış bilinçli hareketi mi yoksa planların şaştığı, tongaya düşülen ''o an'' mı? Soğuk savaş yıllarında Sovyet güdümlü Arapların karşısında ABD-İsrail çizgisinde ilerleyen Türkiye'nin politikası nereye kayıyor; ilerleyen zamanlarda anlayabileceğiz umudum. Recep Bey önderliğinde antisemitik bir çıkış yakalandığı aşikâr. Ancak kendileri açıklamalarında ısrarla eleştirilerini hükümete yönlendirerek gerginliğin genele yayılmasını doğru bulmadığını gösterdi. Böyle bir genelin içinde Türk vatandaşı olan yatırımcı Yahudiler de var, hiçbir şeyden haberi olmayan sade vatandaş da... Vatan millet Filistin derken bir küçük faşistcik olup piyasaya çıkmamak lazım gelir.

Olayın İran'la yapılan nükleer anlaşmasından sonra vuku bulması ve Yahudi çevrelerinin insani değil İslami yardım vurguları da ilginç... Türkiye'nin İslam perdesinde gösterime sokulmak istendiği söylemleri de mevcut. Yıllardır denge politikası izlenmesine karşı çıkıp, sen kimsin de İsrail'e kafa tutuyorsundiyen, alayına karşı aydınlar ise komik.

Trinidad-Tobago'ya mı tavır alacaktık?

 Hükümetin her şeyi ölçüp biçip buna göre hareket ettiği kanısına dayanarak(!) söyleyebiliriz ki madem politik bir duruş sergilendi, bu bir kararlılık gerektirir. Hadi Türk insanı bünyesi yıllardır söylenip söylenip yapılmamasına alışmış, uluslararası arenada beyefendiden şırıngayla kan elde ederler, kan. Ya da tabi beyefendiye ne olacak biz Filistinli kardeşlerimiz için her türlü bedeli ödemeye hazırız.

Dönüp kürkçü dükkânından alışveriş yapma ihtimalimiz yüksek olsa da, birileri bu babalık seremonisinin Erdoğan'a kalmadığını belki haklı sebeplere dayanarak söylese de güçle her yaptığını meşru kılmaya çalışan fundamentalist bir devlet var; nefes alan ve soykırıma maruz kalan atalarından bağımsız, somut bir hükümet var.

Denge oyunları, kümelenme yarışları dışında da dur denilmesi gereken bir devlet.

Hamas'ın terör örgütü olarak gösterilmesi hatta olması dahi çocukların öldürülmesini haklı çıkarmaz.

Barış şarkıları İbranice ezberletilmeye çalışıldığı sürece barış bir ütopyanın ötesine geçemeyecektir.

Aysel Serpil Gorgun

 

Paylaş


     Aysel Serpil Görgün’ün Eski Yazıları

Online dergiler Online dergiler