Diren Kardeşim | Gizem Çavuşoğlu

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

DİREN KARDEŞİM

Herkes kendi doğruları için yaşar, bir doğrusu olmayan insanlarsa başka insanların piyonu olmaya mahkûm olarak yaşarlar.

Hayatı hep satranca benzetmişimdir. Piyonlar, kıymetini bilene değerli; at, kendini bilene; fil, oyunu bilene; kale, düşünene; vezir ise kolayı sevene değerlidir. Oyunun sonu da biz insan hayatı gibidir; zayıf nokta bulunduğunda, bazense bile bile, bazen sadece çaresizlikten; sonuç ise her zaman aynı, şat ve mat.

Bugünlerde yaşanan olayları da aynen satranca benzetiyorum. Strateji büyük, piyonlar uzun uğraşlar sonucu halledildi. Atlar, filler derken oyun kızıştı ve sıra büyük taşlara geldi. Çanlar bu sefer onlar için çalıyordu, fakat büyük taşları devirmek o kadar da kolay olmadı.

Önce ülkeyi biraz karıştırmalı. Bu genel strateji; klasik konular: gezi, doğu, cemaat… Derken biraz beyin bulandırmaca, birbirine düşürmece, saman altından su yürütmece ve hedefe giden yolda engeller bir bir eritildi. Rakibe, düşünmüyormuş düşüncesine itmek için hızlı hamlelerle planlar yapmalarla iyice beyinler bulandırıldı. Birileri ağladı, birileri güldü, birileri ise hiç gülememişti zaten. İnsanları bölmece hızla ilerken, iş çığırından çıktı.

Büyük taşlar kızdırılmıştı. Ve beklenen hamle: borsa alt üst. Aman Allah’ım Türk lirasının değeri (Pardon değer dedim ama yakında öyle bir şey kalmayacak gibi görünüyor) de ne öyle! Hemen zam yapmalı, bu fırsat kaçmaz! Hazır yeni yıla da giriyoruz bahane hazır, gönder gelsin zamları kombo yapacak bizimkiler. (Bu arada Sayın Sabit Kanca karakterine de buradan bir selam çakmayı kendime borç bilirim)

Büyük düşünür babamın sözüdür; “Evladım sen açık verme ki, elin dili saçılmasın.” Ah güzel kardeşlerim, biz büyük açık verdik. Rahata aldanıp, saçtıkça saçtık kendimizden verdik. Şimdi çaresiz olanları izliyoruz. Fena satranç oyuncusu sayılmam, fakat hamleler benimde kafamı allak bullak etmeye yetti. Ama oyun bitmedi, biz gözümüzü açık tutmalıyız ki hamlelere karşı hazır olalım. Her ne kadar ülkemizin hali harap gibi görünse de, biz sağlam bir milletiz, yani en azından öyleydik…

Oyunlara gelme kardeşim. Bir şey için direnilecekse, birlik için, beraberlik için, milletin için diren. Vazgeçme ki ülken karanlığa gömülmesin, vazgeçme ki rakip bitti demesin. Hepimiz birer mum olsak karanlık kalmaz. Ben bunu bilir bunu söylerim. Bu oyunun sonu yok belki ama en azından onlara şah mat dedirtmemeliyiz.

Diren kardeşim.

 

 

K A F A  K A Ğ I D I :

GİZEM ÇAVUSOGLU

Yaşanmışlık yaşından huzur çık tebessüm ekle, biraz acılı baharat, biraz huzurun ensesinde tatlı hayat derken; dünya gâfili, okumada afili bir kulum Rabb'imin sayesinde... Diğer bilgilere gelince şu ölümlü dünyada; 23 Ocak 92 doğumlu, SDÜ Elektrik Elektronik Mühendisliğinde okuyan, İstanbul'da doğan, Rize'de yaşayan vs. bir kulum özünde...

 Paylaş


     Gizem Çavuşoğlu'nun Eski Yazıları 

Online dergiler Online dergiler