Desiree'ye Mektuplar | Yasin Ermek

İskele Editörü tarafından yazıldı. Aktif .

DESIREE’YE MEKTUPLAR

Ey Desiree, batının masum ve kanlı gülü… Karanlık diyarlarda yolunu kaybetmiş ateş böceği. Gözlerin, Desiree, kan dolu batı okyanuslarının hırçın dalgaları gibi huzursuz bakan gözlerin. Görüp de inkâr eden o gözlerin Desiree. İnanmıyor musun gerçekten, ya da inanmak çok mu zor geliyor sana? O masum çocukların şimdi meleklerle oynadıklarına inanmak istemiyor musun? Ah Desiree, siz ve Pavluslarınız. Hala göremiyor musun ey güzel, Pavluslarınız, İsa’dan kalma inançlarınızı yok etti. Hak suyunu nasıl çamura buladılar hala görmüyor musun? Sen de haklısın tabii masum Desiree’m... Karanlık, çok karanlık, gözü karanlığa alışmış olanlar nereden bilecekler aydınlığı.

Ey Desiree, diken dolu kurak bir bahçede açan son gül, arı kuşunun, üzerinde sonsuz çizdiği masum çiçek. Gözlerini dövüyor batı okyanuslarının katil rüzgârları. Göremiyorsun değil mi? Gözlerine çarpıyor o rüzgârlar Desiree, gözlerinden yaşlar akıyor, meleklere arkadaş olan o çocukların kanları kadar al yaşlar. O kanları Desiree, sizin o panayırınızın sokaklarında gezen kahraman saydığınız vahşilerin ayak izlerinde göreceksin. Ama unutma Desiree’m, her vahşi ya hakikati bulur ya da firavun gibi kıydığı o mazlumların kanlarıyla oluşmuş Kızıldenizlerde ölmeye mahkûmdur.

Ey Desiree, gözleri batı okyanuslarının en derin suları kadar karanlık güzel. Söylesene bana nasıl yayılır karanlık. Hakkın üstü nasıl örtülür batılın zalim karanlığı ile. Nasıl olurda ateş böcekleri bile yolunu kaybeder bu zalim karanlıkta. Söyle bana Desiree, çocukların kanlarından yapılma havuzlarında eğlenirken vahşiler, nasıl olur da görmez güneşin aydınlattığı bahçelerinde eğlenen insanlar. Anlat bana Desiree çağın en büyük hastalığı karanlığı anlat.

Ah Desiree, sen de anlatamıyorsun değil mi karanlığı, sende hastalanmışsın. Gel Desiree, kaçalım artık buralardan, doğunun o gizemli, kimsesiz sahillerine gidelim. Doğunun o altın sarısı sahillerinde oturalım. Gözlerini okşasın dost rüzgârları, haktan haber göndersinler bize. Hakkı keşfedelim Desiree, yeniden bulalım aydınlığı, bulup kaldıralım düştüğü yerden. Tekrar canlısın dünya, atsın artık batıl büyücülerin ve onun çıraklarının giydiği pelerinler kadar karanlık fikirleri üzerinden. Aşı olsun bulduğumuz aydınlık hastalığımıza, kurtulalım beraber Ey Desiree, batının karı altında kalmış bahar papatyası.

Yasin Ermek

 

Yazar Hakkında

İskele Editörü

Online dergiler Online dergiler