Nasılsam Öyle Mezun Olurum | Hilal Cirit

İskele Editörü tarafından yazıldı. Aktif .

NASILSAM ÖYLE MEZUN OLURUM!

Bir 27 Mayıs daha…

Türkiye’nin en özgürlükçü üniversitesi olarak bilinen Boğaziçi Üniversitesi’nde, özgürlüğün elleri diploma kurdeleleriyle kelepçeleniyor. Boğaziçi Üniversitesi yıllık komitesinin kulaklarına, öğrenci işleri çalışanının "Başörtülüler gözüme böyle hoş görünmüyor, mezuniyette takacakları boneden taksınlar, o zaman olabilir" sözleri çalındı önce.

Üniversitenin 2011 mezunları, mezuniyet törenine başörtülü katılamayacaklarını ve yıllıklardaki beyaz boşluğu da ancak boneli fotoğraflarının doldurabileceğini öğrendiler 28 Mayıs’ta bir maille. Derslere başörtülü girmekte sorun yaşamayan Boğaziçililer, gelen bu haber üzerine, sessiz kalmamaya karar verdiler. Çünkü 17 yıllık eğitimlerinden, tıpkı diğer arkadaşları gibi onlar da mezun oluyorlar, tıpkı onlar gibi mezuniyet törenine oldukları gibi katılma hakkına sahipler.

Hiç kimsenin, görüntü kirliliği yapmaları sebebiyle onların bu hürriyetini ellerinden almaya hakkı yok. 28 Mayıs’ta, “Bu mücadelenin amacı bu üniversitenin öğrencisi olan herkes gibi hakkımız olandan kimsenin gözüne hoş görünmediğimiz için vazgeçmeyeceğimizi bildirmek!” diyerek Facebook üzerinden bir etkinlik başlattılar destek çağrısında bulunan. Bir hafta içinde büyüdüler, Twitter, Ekşisözlük, İtü sözlük gibi sitelere dahil oldular…

Her görüşten ve her yaştan destekçi bulmaları da, bu çağrının ideoloji değil özgürlük meselesi olduğunu gösteriyor. 28 Şubattan bu yana geçen 14 yıl, bazılarının, başkalarının özgürlüklerini “kirlilik” olarak algılayan zihniyetlerinin gelişimine yetmemiş olacak ki böyle bir durum yaşanıyor. Dilerim ki, desteklerinizle hürriyetin prangası olan bu zihniyetin kırılma noktası, Boğaziçi Üniversitesi 2011 Mezuniyet Töreni olur.

Sizce de çağa ayak uydurmanın zamanı gelmedi mi?

Hilal Cirit

Yazar Hakkında

İskele Editörü

Online dergiler Online dergiler