Gerçeklerle Var Olmak | Esra Arpacı

İskele Editörü tarafından yazıldı. Aktif .

GERÇEKLERLE VAR OLMAK

Herkes kendi hayatını ilmek ilmek işlerken, sadece kendi yaşamına değil diğer insanların yaşamına da katkıda bulunan insanlar vardır. Ellerinde bir fenerle yolları aydınlatır gibi varlıklarıyla çevreye güç katarlar. İsimleri hiç bir zaman unutulmayacak insanlardır onlar. Yaşamlarını hayatın gerçekleri uğruna bir çırpıda feda edebilecek, kendi yaşamlarından, aşklarından, ailelerinden vazgeçebilecek; gayeleri uğruna emanet olan yaşamlarını seve seve verecek insanlar... Hiç tereddüt etmeden, bir an bile duraksamadan...

 Hayatta ender rastlanacak bu insanlardan biri Malcolm X.’dir. O'nun hayatı gerçeği aramak ve ona sahip çıkmaktan ibaret. Bir yanda hayatta kalma mücadelesi, diğer yanda kimlik arayışı sarar yaşamını. O şehirden bu şehire, umut kovalamacası ile sürüklenir. Denenmiş, hatta hayatının vazgeçilmezi olmuş kötü alışkanlıklar artık onun yol arkadaşıdır. Hırsızlık, dümencilik, demir yolları onun hayatından gelip geçmiş deneyimlerdir mesela... Ve sonra dört duvar arasında bir mola verir ve kendini orada keşfeder. Ardından İslamiyet ile tanışır.

Malcolm X kendini İslamiyet’te bulur. Fıtratına yavaş yavaş kavuşur, kavuştukça yaşama lezzetini almaya başlar, hayatın kendisine kattığı her türlü kirden arındığını hisseder; fakat içinde bulunduğu grupla, gerçek İslamiyeti yaşaması imkânsızdır. Bunun farkına varana dek bu grup için canla başla çalışır. Malcolm X, Afro-Amerikalılar için umut, gelecek, kendi seslerinin, hayatlarının ifadesi... Belki de tutunulacak bir dal... O bunun farkında olduğu için onların özgürlüğü adına mücadele vermeye sımsıkı sarılır. Birçok şehirde, üniversitelerde eşini, çocuklarını bir kenara bırakıp konuşmalar yaparken, çok sevdiği liderinin, kurtarıcısının yüz kızartıcı şeylerle meşgul olduğuna dair haberler alır. Bunu öğrenmesine rağmen onu bırakamaz. Yine konuşmalar, konferanslar düzenler. Diğer taraftan kurtarıcısını nasıl temize çıkaracağı hakkında düşünüp durur.  İşler umduğu gibi gitmez ve kurtarıcısı tarafından düzeni bozduğu (!) için gruptan ihraç edilir. İhracın asıl sebebinin çekememezlik olduğunu sonradan anlar. Bir süre kendisi ve atıldığı grup hakkında düşünür. Doğrusu yanlışıyla geçen on iki yılı gözden geçirir. Afro-Amerikalılar için daha çok fayda sağlayacak bir grup oluşturmaya karar verir. Şimdi, Malcolm X için gerçek bir Müslüman olma zamanıdır, asıl liderle, asıl Kitapla buluşma vakti gelmiştir. Perdeler yavaş yavaş kalkmaya başlar.

Bir başlangıç daha var Malcolm X' in hayatında. Hac zamanı ve Mekke yolları elbette. Tüm düşüncelerini alt üst eden; siyahıyla, beyazıyla kardeş olunabileceğini öğretebilecek bir ortam... En can alıcısı da gerçek İslam oradadır. Bu zamana kadar yaşadığı, Müslümanlık diye kendisine verilen her şeyin asıl İslam’dan  farklı olduğunu anlar. Bir kez daha yenilenir ruhu. Yıkanır tövbeleriyle, yakarışlarıyla. Sadece namaz kılabilmek için çektiği acıdır, günahlarından kurtulmasının vesilesi belki de. Allah' ın kendisini bir an bile terk etmediğini hisseder. Malcolm X kitapta bunu şöyle açıklar: " Allah çeşitli vesilelerle her zaman ve her yerde yanınızda olduğunu sık sık gösterir size, yeter ki O' nu gönlünüzden hiçbir zaman çıkarmayasınız."

Yeni planlar, yeni umutlar, yeni bir yaşam çantasında; en güzeli yeni ve en doğru inancı kalbinde, Amerika yollarına düşer. İnancından güç alarak kaldığı yerden devam eder yeni grubunun çalışmalarına. Aynı zamanda kendisine planlanan suikastın haberlerini de alır. Buna rağmen ne korku vardır onun hayatında ne de geriye dönen bir adım... Bir konferansta konuşmasını yaparken vücudunda on altı kurşunla hayata gözlerini yumar. Hayatı acılarla, mücadelelerle geçen bir şahsiyettir. Benim ondan öğreneceğim en önemli şey hayatı oluşturan gerçekleri sahiplenmek, her daim doğruyu aramak ve ona sahip çıkmak...

Tüm samimiyetimi toplayarak aynanın karşısına geçiyorum. Bir yanım, beni bana yansıtmasını isterken, diğer yanım sanki başına geleceklerden korkuyor. Cesaret, vefa kalmış mı diyerek kırılmış, yıpranmış kalbimin derinliklerinde gezinmeye başlıyorum. Bir yanda tutulmamış sözler, diğer tarafta bu sevgilerde neyin nesi, benim yanımda olmayı hak etmiyorlar diyen, kendini toparlamaya çalışan son haddinde bir iman, sanki bu kalp sadece bana ait olmalı diye haykırıyor. Biraz daha ilerleyince bir köşede saklanmaya çalışan geçmişin acıları, günahları tövbe beklerken beni karşılıyorlar. Bütün bunların arasında neredeyse kaybedeceğim, yitik hazinem olan doğrularıma ihtiyacım var. Tekrar hayata döndürmek, sadece birkaç önemli günde değil; yaşadığım her an önden gidip bana ışık olsunlar, yolumu aydınlatsınlar diye onları bulmaya çalışıyorum. Zaman geçip hesap günü gelmeden tek doğrum olan Yaratan' ı ve O' nun elçisini kalbimde arıyorum.                                                                                                                                                                                                                                  

Esra Arpacı

Yazar Hakkında

İskele Editörü

Online dergiler Online dergiler