Bu Dünya | Ömer Faruk Aksu

İskele Editörü tarafından yazıldı. Aktif .

BU DÜNYA

Bu dünya, bu dünyadakiler ve bu dünyadakilerin kaderleri. Geçmişini silen ve geleceğini düşünmeyenlerin kaderleri. Saat tik-taklarını düzenli bir şekilde işler; kader, vazifesini yapmaya devam eder ve biz, boş ve karamsar yaşamlarımıza geri döneriz.

“Yemin ediyorum dünya boş bi yer” diye haykırıyor Murat Menteş. Her zaman belleğimizde yer edinmiş duygularımızla biz de buna gönülden inanmış insanlarız esasında. Ananemiz böyle söyler bize, dinimiz böyle öğütler. Hatta popüler kültür de bunun üzerine kuruludur bir bakıma. Yalnız, arada bir fark vardır. Birinci kısım bize dünyanın boş bir yer olduğunu anlatır ve bununla beraber boş işler yapmamamız gerektiğine dikkat çeker. İkinci kısım ise yine dünyanın boş bir yer olduğunu söyler. Ancak onun tarzı biraz daha farklıdır. Verdiği reçete “kimseyi umursama ve zevk almaya bak” olur, olmuştur ve olacaktır. Karar vermekte özgürüz. Ama karar vermeyi pek bildiğimiz de söylenemez. Biz doğruyu seçip yanlışı ayıranlardan değiliz nitekim. Hoşumuza gideni etrafıyla beraber alırız ve yanlışlar umrumuzda olmaz. Doğruları zaten abartmaya başlamışızdır çoktan. İkinci aşama çok daha fecidir. Sevdiğimize bir düşman buluruz ve düşman bulmakta üstümüze yoktur diyebilirim. Düşmanımızı güzelce gömeriz… Üzerine de çiçek niyetine olanca kuvvetimizle kinimizi kusarız. Artık karşımızdaki gurur kaynağımız bütün haşmetiyle sırıtmaktadır. Biz de sırıtırız. Sırıtırız ve ardından orayı terk ederiz.

Bu döngü etrafında geçip gider ömürlerimiz. Saklanamayız ve saklanamadığımız gibi açıkta kendimizi koruyacak kuvveti bulamayız. Bunun üzerine değişiriz, çevremizin kıyafetine bürünürüz. Neticede döngünün esiri haline gelmişizdir.

Pek şikâyetçi olduğumuz da söylenemez. Ne de olsa kıyafetimiz şık, etrafımızdaki gözler ışıltılıdır. Fazla sual etmeden bu durumun keyfini çıkarmaya başlamışızdır bile…

Bu dünya, bu dünyadakiler ve bu dünyadakilerin kaderleri… Tercihlerimiz bizi aşıyor ve sanırım pek de bize göre olmayan sularda yaşıyoruz…

Ömer Faruk Aksu

Yazar Hakkında

İskele Editörü

Online dergiler Online dergiler