Teşvik, Destek, Cari - Ahmet Eren | Makaleler - Temmuz 2012

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

TEŞVİK, DESTEK, CARİ…

2023 vizyonu çerçevesinde atılan adımların ardı arkası kesilmiyor. Girişimciliği canlandırmak uğruna verilen hibeler giderek büyüyor. Amaç, genç nüfusun ekonominin içerisine direkt katkısının olması ve Türkiye’nin üretebileceği, ancak ithalat yoluyla karşılanan ürünlerin dışa bağımlılığını azaltmak.

Bunların başında, tarımsal ve hayvancılık destekleri geliyor. Son günlerde birçok ekonomi dergisinde haber olan “CEVİZ” başı çekiyor. Badem, fıstık, enginar takip ediyor. Karides yetiştiriciliği, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, balık çiftlikleri…

Dışa bağımlılığı mümkün olduğunca azaltmaya girişilmesi ve gerek yurtiçinde ki kuruluşların gerekse yurtdışı bağlantılı kuruluşların, Türkiye ekonomisinin tek sorununun olduğunu söylüyorlar ve bunu da “Cari Açık” olarak belirtiyorlar.

Türkiye, 2008 Lehmann Brothers Amerikan Yatırım Bankası’nın batışını takiben küresel krizden en az zararla çıktığını bugünlerde, çevre ülkelere baktığımızda rahatlıkla anlıyoruz. Avrupa bölgesi tümüyle dar boğazdayken, ihracatının en büyük kalemini oluşturan bu bölge olmasına rağmen hızla büyümeye devam ediyor. İthalata bağlı büyüme konusunda ki sıkıntıları önceki yazılarımda anlatmıştım. İşte bu tehlikeyi ortadan kaldırabilmek için atılan adımları desteklediğimi de belirtmek isterim. Yukarıda örneğini verdiğim teşviklerin bu konuda yararı olacağını da düşünüyorum.

İthalat kalemlerimizden en ağır olanları enerjide dışarı bağımlı olduğumuzdan enerji oluşturuyor. Bunun için de gerekli projeler hazırlanıyor ve uygulamaya geçiriliyor. Nükleer Santral inşaatı başından beri bilmeceye dönüştü. Yararı çok, ama karşı çıkanlar oldu.Elbette ki olacaktır; ancak konuyu tüm yararları ve zararlarını ortaya koyup kıyaslama yapıldığında sonuç kendini belli edecek ve “Cari Açık” derdinden de kurtulunacak.

Cari açığı azaltma yolunda yapılan teşvik ve çalışmalar birbirini takip ettiği sürece inanıyorum bu ülke nasıl enflasyondan kurtulduysa cari açık derdinden de kurtulacaktır.

Ahmet Eren

Paylaş


     Ahmet Eren’in Eski Yazıları

Online dergiler Online dergiler