Yalınayak | Güven Adıgüzel

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

 

Akla damlayan ilk çağrışımlar bazen paragraflardan da fazlasını anlatır. Biz kelimeleri seçtik, şair / yazar Güven Adıgüzel kendi sözlüğünden eşleştirdi:

 

Yol: Yürüyene mürşid’tir, kalpten kalbe olanını bulmak zaten bi ömürlük mesele, insan-ı kâmil’in ikameti aynı zamanda.

Maşuka: Âşık için derd-ü bela. Gam getiren. Gülün derdi bülbüle aittir.

-İzm: Problemli ek, kusurlu pencere, deli gömleği ve ‘daha iyi göreceksin iddiasıyla’ gözümüze takılan simetrisi bozuk gözlük. Başına kahrolsun koyunca hepsi eşit nasılsa.

Murat Menteş: Yazı emekçisi, sıkı romancı, enerjik-üretken zekâ ve -hepimiz kadar- ilk taşı atamayacak olanlardan.

TOKİ: Ruhsuz mimari, dünyada mekan umudu, son 10 yılın en fenomen kurumu.

Çay: Bugünlerde övülmekten içilmeye pek fırsat bulunamayan; sınıfsız, zamansız, mekânsız vazgeçilmez alışkanlık. Dünya nimeti.

Mark Zuckerberg: Global village’nin terlikli başbakanı.

Sınavda Çıkmayacak Sorular: Cirmi kadar yer yakabilecek şiir. Muhafazakâr orta sınıf eleştirisi. Metaforla saadet olmasa da, sınav ağır, soru zaten insanın bizzat kendisi.

Günah: Tövbe kapısında bizi bekleyen mahcubiyet.

İsmail Abi: Bir görkemsiz kaybeden, safi şiir. Evsiz, yurtsuz, yalnız. Bu dünyada hiç gözü olmayan derviş. O gemi gelmese de olur.

Polis: A-) Modern devletin vazgeçilmez aygıtı. B-) Musa Rami-Dedektif Carter, Tekvir suresi, sıkı film.

Fikir Adası: İyi fikir. Dört tarafı ezberlerle çevrilmiş düşünceye, dört tarafı denizlerle çevrili ikamet.

10 Kasım: Leman Sam’ın ‘ilerde çocuğunun doğum günü kutlaması berbat olur diye’ direnerek, doğum işini bir- kaç gün sonrasına ertelediği çok yaslı gün. Dramatikliğin ölüm mit’i, siren ayinleri.

Guy Fawkes: Kalbi kırık eylemci. Krala karşı yapılacak ‘Katolik darbesi’ne yani Parlamento Binası’nın havaya uçurulmasının başarısızlığına kellesini yatırmış adam.  Havaya uçurmak istediği Parlamento Binası’nın karşısında idam edildiği sırada, bina’ya bakarak tebessüm ettiği rivayet edilir. Neden güldüğünü hep merak ettiğim efsane.

Şayir: Şiyir yazan insan.

Devrim: Benzinini koymayı unutursanız yolda bırakabilir. Kendi çocuklarını yemesiyle meşhurdur en çok.

Kravat: Medeniyet yuları, ‘30 Yıl Savaşları’nın dul bıraktığı Hırvat kadınlarının yasının, Fransız modacıları eliyle pazara açılması. Serdengeçti’nin unutulmaz meclise kravatla gelme hikayesi bir de.

Müslüm Gürses: Şehrin son azizi, dertlerimizi sesinde eriten melankolik bariton. Dervişane bir üslubun sahibi, eşsiz yorumcu., kederli kale, dertler insanı, BABA. Müslüm Gürses’in evreni yaptığı müziği de çoktan aştı artık. Huzur içinde uyusun. Rahmet içinde.

Kaylule: Müslüman siestası. Teheccüd bereketi.

 

Ev: Dünyada bitimsiz bir gurbet yaşayan insan’ındönmek istediği asıl yurdu. Dünya zaten bir ev’e dönüş yolculuğudur en fazla ve yaşamak, ev’e dönüşün sancılı hazırlığı olur, iş ki, ölmeye yani ev’e dönmeye -bir parça- yüzümüz olsun.

 

Online dergiler Online dergiler