Barış Özel Dosyası | Ahmet Kaynar

Ahmet Kaynar tarafından yazıldı. Aktif .

 

Gazetelerde, televizyonlarda, sokakta, otobüste herkesin barıştan bahsettiği bu dönemde barıştan bahsederek, bu trene bir vagon da ben olduğum için çok memnunum...

Birçok kişi barışı kendisi için bir lütuf olarak görüyor, yine kendi başı ağrımasın diye ‘barış'ı istiyor. Aynen doğa kanunlarının istediği gibi... 

Misalen, boksörlere, MMA dövüşçülerine bakın; ne kadar boğuşurlarsa boğuşsunlar, 15-20 dakika sonra kaçak dövüşmeye, maç bitsin diye saate bakmaya başlıyorlar. Belki de kimse barış istemiyor. Sadece bir sonraki rounda kadar güç toplamak, nakavt olmaktansa vakit geçirmek peşinde koşuyor, rakibini ilk yakaladığında sarılıyor ve o bir kaç saniyelik sarılmayla kaç dakika daha dövüşebileceğini hesaplıyor. 

Eğer barış bir savaşsızlık haliyse, evren kuralları bize savaşın ve çatışmanın mecburen sona ereceğini, bu sürenin de kimi zaman kondüsyona (lojistik ekonomik vb. desteklere) kimi zaman da insafa (tarihte ne kadar az örneği var değil mi? benim aklıma ilk saniyelerde gelmedi bile) kaldığı gayet açıktır. 

Bu kadar karamsarca bahsettikten sonra diyeceğim açıktır: Barış bir mecburiyettir; ya en başta onu kabul ederiz, ya da aylarca yıllarca savaşıp barışı kabul etmek zorunda kalırız.

Tabi kabul ederken eksilerek kaybederek yıpranarak ve yıpratarak...

Ahmet Kaynar

Yazar Hakkında

Ahmet Kaynar

Ahmet Kaynar

Stajyer avukat, profesyonel otostopçu. Nedendir bilinmez ama, ananelerin pek sevdiği bir adamdır. Yaşarsa hayatın çok güzel olacağına inanır. Hayattaki en büyük başarısı doksanlarda doğmaktır. Bir çift güzel göze her şeyi bırakabilir. Hatta yakın zamanda o gözleri bulmak için Doğu Çin denizine doğru yola çıkabilir. Hayatın, uğruna iki satır okunacak kadar değerli olduğunu bilir. Öyle görünür ki, ikilemleriyle ölüp gidecektir.

Not: Yukarıdaki satırların her hakkı saklıdır. Zira Ahmet, su gibi biridir. Katı, gaz ve sıvı halde bulunabilir. Niteliği ve niceliği o haline göre değişebilir. İyi bir çocuk olursanız sizinle halay bile çekebilir.

Kafa Kâğıdı:       

Online dergiler Online dergiler