Gülümse

Administrator tarafından yazıldı. Aktif .

Ziya, Suriyeli muhalif bir siyasetçinin oğludur. İktidar karşıtı eylemlerin baş göstermesiyle babası, sair mihrakların hedefi haline gelir ve tezgâhlanan elîm bir cinayete kurban olur. Babasının ölümüne yakînen tanık olan Ziya, bu olayı zihninden bir türlü çıkaramaz. Yer yer halüsinasyonlar görür, gaipten sesler duyar. Henüz 13 yaşında yaşadığı bu trajedi, onu nadiren gülümseyen ve çok az konuşan birine dönüştürür.

İç savaşın patlak vermesiyle birlikte komşu ülkelere göç eden on binlerce insanın arasına Ziya da karışır. Kaderi, onun yolunu İstanbul’a çıkaracaktır. Mültecilerle ilgilenen bir yardım vakfında hem yaşamaya hem de çalışmaya başlar. Getir-götür işleriyle uğraşarak eser miktarda harçlık kazanan Ziya’nın peşini, görmeye devam ettiği halüsinasyonlar bırakmaz. Öyle ya da böyle Türkiye’ye kaçmış olsa da, bedeni dışında her şeyiyle sınırın öte tarafında kalmıştır.

Bir gün vakıf binasına getirilen mültecilerin arasında babasının katilini görür; bütün acı hatıraları aniden körüklenir. Bir zamanlar tetikçilikle harladığı terör, bumerang etkisiyle katili dahî mağduru hâline getirmiştir. Ne ki katil, babasını öldürdüğü çocuğu tanımaz; fakat aksine Ziya, onun yüzünü hiç unutmamıştır. Ve intikam fikri yavaş yavaş zihnini kuşatmaya başlar.

*

*

Yapım:

Türkiye / 2014

Tür:

Dram, Gerilim

Süre:

07:08

Senaryo & Yönetmen:

Said Doğrul

Yardımcı Yönetmen:

Musa Kama

Görüntü Yönetmeni:

Burak Bekircan

Sanat Yönetmeni:

M. Enes Bayraktar

Kurgu:

Ahmet Gündoğan

Yapımcı:

Aziz Doğrul

Yapım Tasarımı:

Ahmet Kaynar

Yapım Koordinatörü:

Tuba Topçuoğlu

Proje Danışmanları:

Melike Sevim Köksal

Emine Yağmur Balduğ

Sanat Danışmanları:

Esra Baralı

Burcu Manav

Teknik Danışman:

Oğuz Uysal

Görsel Efekt Tasarım:

Ahmet Gündoğan

Kostüm Tasarımı:

Ecren Ermiş

Set Dekoratörü:

Mehmet Sabit Göktaş

Oyuncular:

Hamza Burak Şeker / Mücahid Şeker / Erdal Şahin / Erdem Umudum / Halil Çiçekfidan / Buket Abanoz / Esra Baralı / Ecren Ermiş / Burcu Manav / Ömer Faruk Özütemiz / Mahmoud Nasseef /Melahat Göktaş / Muhammed Emin Akyüz / Yakup Aydın / Melik Taşdemir / Enes Bayraktar/ Murat Zengin / Erem Yağız Abanoz / Abdülkerim Akyüz / Enes Zeyneddin / Melike Sevim Köksal / Yazgülü Taşdemir / Cihad Şaylan / Mustafa Taşkın / Ahmet Kaynar / Mehmet Sabit Göktaş / Said Doğrul / Abdulvahid Gezer / Şükrü Dalmış

Online dergiler Online dergiler