Abdestli Kapitalizm

Said Doğrul tarafından yazıldı. Aktif .

 

Dünyanın en yüksek bilmemkaçıncı binasını, 2-3 hafta önce kafamı gökyüzüne 90º kaldırarak gördüm: Zemzem Tower.

Binlerce yıl önce inşa edilmiş Kâbe’nin hemen yanında, mahallenin kabadayılık taslayan tüysüz delikanlısına benziyor.

İlk 4 katı alışveriş merkezi olarak kullanılıyor. Modern dizaynı, malayani genişliğinde misafir ağırlıyor. Görkemli mağazalar, gösterişli vitrinlerden insan avlıyor. Büyük puntolu Arapça yazılar, renk çeşnisinde cüzdanlara olta atıyor. Kendisiyle iştigal ettiren mütenahi meşgaleler, karşı siperden Kâbe seslenirken, zamanı işgal ediyor.

İki yapıdan hangisi yüksek?

Dünyevi deveranın doyumsuzluğunda dolanmak yukarı çıkarır mı bizi?

Kapitalizmin tüketim törpüsünde terfi alıp bir kat daha tırmanmak mertebe getirir mi bize?

Ecrin efendiliğine esir düşsek de, yiyeceğimiz bir tas çorba değil mi nihayetinde?

Göklere yükselen duaları göz ardı edip, açgözlülükle gökdelenlerin en üst katına göz dikmek, üstün kılar mı bizi aç karnına şükredenlerden?

Tok tutmadan toprağın karanlık kasveti, tutsak mı edecek midemizi, küçük bir kartopu ile başlayıp çığa dönüşen ‘daha’ belirteci?

Hırsın hırsızlığına hapsolmuş hayatlarımızı hiçbir heves hürleştiremezken, mutlu mudur muvakkat makamların malikleri?

O’nu bulan neyi kaybeder, O’nu kaybeden neyi bulur?

O’nu tanıyan zindanda dahi olsa bahtiyardır. Onu tanımayan saraylarda dahi olsa bedbahttır.[1] [1] Said Nursi, Meyve Risalesi, 6. Mesele

Yazar Hakkında

Said Doğrul

Said Doğrul

İlk ve orta öğrenimini, gözünü açtığı şehirde tamamladı. Hukuk okumak üzere Bursa akvaryumundan İstanbul deryasına kulaç attı. Bir müddet tiyatro ile oyalandı, üç-beş kısa filmimsi çekti. İstanbul Üniversitesi Kamu Hukuku yüksek lisans programında temaşager, aynı kurumda Sosyoloji lisans talebesi. Sıfat değil, eylem olarak ‘yazar’lığını, editörlüğünü de yaptığı Fikir Adası e-dergisinin yanı sıra, sair süreli yayınlarda sürdürüyor. Şu an ise uzak ülkelerde, davulun sesinin geldiği yeri bulmaya çalışıyor. İleride cennetlik olmak istiyor.

 

Kafa Kâğıdı:       |  

Online dergiler Online dergiler