Bu Kişiye Erişim Engellenmiştir

Said Doğrul tarafından yazıldı. Aktif .

Ülkemizde eleştiri, genellikle konuya ilgisi tesadüfî olan sığ dimağlar tarafından yapılır.

Kötüleyerek iyileştirme sanatı olmasına karşın; sefil bir medya maymunun kısır sloganlara esir olup sözcük dağarcığının kirletilmiş heceleriyle çarpık aforizmalar üretmesi olarak algılanır.

Eleştiri konusu obje, kadife eldiveni çıkarılmış demir yumrukla muhatap olur.

Oysa soruna çözüm üretmeksizin; peşin hükümlü, boğuk, popülist, küstah ve yıkıcı tenkitler karalamak; saygınlık değil bayağılığın göstergesidir. 

Sağlam argümanlara dayanan düşündürücü eleştirellik ile düşünene ve düşünceye saldıran ithamkar üslup arasında, zirve ve uçurumların zekâ iktiza eden mesafesi bulunur.

Kral çıplak!” demek yerine; krala hakaret etmek veya kraldan çok kralcı gibi hareket etmek, cahilane bir kısırdöngü içinde süregelendir.

Aslında eleştiri, çözümsüzlüğe karşı açılmış bir çeşit grev pankartıdır. Müstehzi bir tavırla gülümseyen cümleler, tüm karşıtlığıyla birer isyan bayrağıdır. Sarkastik jargon ile söylenen sözler, hayata tutulmuş berrak aynalardır.

Eleştirilmek istemiyorsanız, hiçbir şey yapmamanız yeterlidir.

Eleştiriye tahammül edemiyorsanız, hazımsızlığa yönelik bir ilaç edinmeniz gerekir.

Eleştireni tehdit ediyorsanız, bilinçaltınızda hala ergenlik sanrıları taşıyor veya kabadayılık sendromu yaşıyor ya da içinizde despotik dürtüler barındırıyorsunuz demektir.

Geçtiğimiz günlerde başbakanın tuhaf bir demecini okudum:

“Ben bu yazıları yazan gazetelerin patronlarına sesleniyorum; 'Ne yapayım, hâkim olamıyorum' diyemezsin. Sen maaşını veriyorsun. Bir taraftan gelip hükümete vuracaksın, bir yandan da köşe yazarlarına sahip olamayacaksın. Bu noktada ben uyarımı yapmak zorundayım. Bu ülkeyi germeye de hakları yok. Bir ülkenin yönetiminde bu tür anlayışların yeri olamaz. Herkes fikrini söyler ama o insanlara da o kalemi teslim edenler, 'Kusura bakma kardeşim, bu dükkânda sana yer yok' demeli.”

Resmi Gazete’nin tarafsız ve kontrol edilebilir mizanpajına meyleden otoriter bir tavırla medya patronlarına sansür emri vermek; tüm ciddiliğiyle korkutucu ve ciddiye alınamayacak kadar gülünç bir zavallılıktır.

Fikir özgürlüğü’ ve ‘müdahaleci anlayış’ gibi iki alakasız mefhum ile kendisiyle çelişen ve tek parti zihniyetinin susturucu, sindirici ve karartıcı girişimlerini anımsatan söylemler, bütün çarpıklığıyla birer hezeyandır.

“Köşe yazarları ne kadar az yazarsa ülke o kadar huzur bulur.” değil; ülke ne kadar huzurlu olursa köşe yazarları o kadar az yazar.

Her türlü kargaşa ortamını, kendi fikrini iktidara taşıyacak bir fırsat olarak gören ve fildişi kulesinden fütursuzca ahkâm kesen; ‘köşe’ olmuş fakat ‘yazar’ olamamış birkaç gazeteciyi muhatap alarak faşizan dayatmalarda bulunmak, başbakanı haklı kılmaz.

Fikirlerini ifade eden bir kimsenin, çekirgenin üçüncü sıçrayışında başına gelenleri yaşaması sadece bir diktatoryanın arka bahçesi olan ideolojik saplantılı bir ülkede gerçekleşebilir.

Farklı bakış açıları, siyasi iktidar için önce yakan sonrasında ferahlatan nane şekerleridir.

Söyleyeni veya yapanı değil; söyleneni ya da yapılanı kritize eden yapıcı eleştiriler, ‘köprüden önceki son çıkış’ ibareleridir.

Her yeni güne başlarken; yüzünü yıkayan, kahvaltı yapan ve kürsüye çıkıp demokrasi üzerine nutuklar atan başbakanımız, demokratlıkla sadece bir hobi olarak ilgilenmemeli.

Bizim ihtiyacımız olan ve de uygulamamız gereken  demokrasinin AKP’si değil; demokrasinin ABC’si.

 

Yazar Hakkında

Said Doğrul

Said Doğrul

İlk ve orta öğrenimini, gözünü açtığı şehirde tamamladı. Hukuk okumak üzere Bursa akvaryumundan İstanbul deryasına kulaç attı. Bir müddet tiyatro ile oyalandı, üç-beş kısa filmimsi çekti. İstanbul Üniversitesi Kamu Hukuku yüksek lisans programında temaşager, aynı kurumda Sosyoloji lisans talebesi. Sıfat değil, eylem olarak ‘yazar’lığını, editörlüğünü de yaptığı Fikir Adası e-dergisinin yanı sıra, sair süreli yayınlarda sürdürüyor. Şu an ise uzak ülkelerde, davulun sesinin geldiği yeri bulmaya çalışıyor. İleride cennetlik olmak istiyor.

 

Kafa Kâğıdı:       |  

Online dergiler Online dergiler