Münevvemliktendir Yahu! | Said Oflaz

İskele Editörü tarafından yazıldı. Aktif .

MÜNEVVEMLİKTENDİR YAHU!

Genç dostum, gel seninle biraz şehrin karmaşasından uzak göğe yakın falanca münzevi bir durakta söyleşelim. Niçin uzak koordinatlarda raks edeceğiz dersen, içsel dinginliğimizi de düşünmek istediğimizden olsa gerek. Her miyoplu genç gözlüklü taifesi gibi sen de  bilirsin makrofaj hücrelerini onlar dokularda bulunan patojenleri yutan elamanlardır, işte onlar ne derece gerekliyse ruhsal sıhhatimizde o derece gerekli. Evet bir deyim vardır ; “nature cheaper than therapy”. Anlaşılacağı üzere yine en makul terapi doğada da bizim için mevcuttur.

Laf kalabalıklarını ve doğa tasvirlerini birdenbire şömineye atacak olursak, şöyle bir sosyal ortalamalarımıza, yeşil çimenli fakültelerimize, kahkahaların uçuştuğu kafelere ve sokaklarımıza gözlerimizi çevirdiğimizde, bizim onuremiz olan münevverlikten eser kalmadığını, bilakis ağız dolusu bir lakırdıyla münevvemliğe; bir diğer ifadeyle uyutulmuş gafletli haller dünyasına yelkenler  fora dediğimizi duymamak çok da zor değil.

Peki,  helal süper devam, modernitenin gerekleri bunlar dersek ne elde edeceğiz ki bu aforizmalara; kendimiz kanacağız mı sanki? Olmadı bi’ buharı üstünde tüten bir ıhlamur alıp  masamıza çökelim, evet düşünelim, bir şeyler yapmak gerektiğini görebiliriz. İşbu noktadan kürsüdeki kerli ferli profesörlere kulak kabartacak olursak şu ‘’to do list’’ denilen zımbırtıyı hazırlamakta fayda var; zira kâğıda düşmeyen her şey, avuçlarımızdan yalpalayıp giden mavi balondan farksız.

Bak dostum önce fikir dünyamızı genişletelim, kütüphaneleri muhabbetli kesişmeler için değil, potansiyellerimizi tavana vurdurup samimi güzel işleri düşünebileceğimiz, sade kahvemizin sponsorluğun da kitapları silip süpürebileceğimiz, eski dönemdeki hararetli kitap tahlillerin yapıldığı şiirlerin okunduğu kıraathanelere çevirebiliriz. Hem bu konuda  Sait Faik’in  “kıraathaneye gitmemiş bir üniversitelinin tahsilini yarım sayarım’’ öğüdüyle yolumuza devam edebiliriz.

Damakta bazik tatlar veren bir ifadeyle, pek kitap okumam edasıyla gezmekteysek de üzülmeye lüzum yok. Bu çetrefilli zihin tutulmasından okuyanlardan yahut yazanlardan olmadan sağlıklı bir dinlemeyle bir nebze telafi edeceğimize inanıyorum.

Fevkalade dinleme yeteneğinle etrafımızda bin bir çeşit söyleşilere, kitap tahlil gruplarına, sohbet halkalarına tebessümlü bir dinleyici olarak katılmak da pekâlâ mümkün. Eh bu raddeden sonra münevvemliği kül tablasına bırakıp, münevver kavramından bir miktar soluklanabiliriz.

Verilen emek zayi olmaz dostum, artık tarih yazma sırası sana geldi. Modern zamanın kavline göre kaybedenler aslında kazananlardır.

Said Oflaz

 

Yazar Hakkında

İskele Editörü

Online dergiler Online dergiler